13 Ekim 2009 Salı

montessoride çevre

Çocuk için hazırlanmış çevrenin önemi büyük montessori metodunda. Biz de bebek bey büyümeye başladığı andan bu yana ona uygun bir çevre hazırlamaya çalışıyoruz ve bunun meyvelerini almaya çoktan başladık. Bir kere bebek bey herşeyin yerini biliyor, birşeye ulaşmak istediğinde yardım almaksızın ve aramadan hemen buluyor. Oynayıp sıkıldığı oyuncağı ya da herhangi birşeyi illa yerine koyuyor. Tanıdığı bir çevrede ve her zaman aynı düzende olduğu için hırçınlık yapmıyor. Kafasında sürekli kurduğu bağlantılara çabucak ulaşıveriyor .Şöyle ki meslekler kitabını okurken futbolcuyu görüp aklına top geliyor hemen top kovasına koşup bir top alıp gooooooool diye geziyor evin içinde. Ya da prize takılı gece lambasıyla biraz fazla ilgilendiğinde annemin ama çok oynadın yangın çıkabilir lafı üzerine puzzle dolabına gidip oradan taşıtlar puzzleından itfaiye arabasını getirip hayali yangına müdahale edebiliyor.Düşünüyorum da bunu tüm oyuncakların karman çorman atıldığı bir oyuncak sandığına sahip olsaydı yapabilir miydi acaba?
Tüm bu kazanımlar elbette pat diye olmuyor çocuk zamanla çevresine alışıp herşeyi aynı yerinde bulmak istiyor ve dolayısıyla hiçbir zorlama olmadan kendiliğinden herşeyi yerli yerine koymayı öğreniyor.
Gezmeye gidileceği zaman dolabını açıp kendine giysi seçebiliyor, sabah kalkar kalkmaz çekmecesinden bir bez, ıslak mendil ve başka bir çekmeceden çorap kapıp yanıma gelebiliyor.
Ama bana göre dikkat edilecek husular var ki şöyle maddeleyebiliriz;
1-Odasını sabah ya da öğle uykusundan uyandığında toplu görmeli ki oda toplanmadan uyunmayacağını anlasın aynı şey dışarı çıkmadan da yapılmalı ki eve girdiğinde odası toplu olsun
2-Bunun için benim uyguladığım yöntem yatmadan önce ortalıkta oyuncak varsa onlara tek tek iyi uykular dileyip yerlerine kaldırmak,dışarı çıkarken de hoşçakalın biz hemen döneceğiz şeklinde vedalaşarak yerlerine kaldırmak oldu,zamanla bunu ben yapmadan yapmaya başladı. Bu aynı zamanda uyurken karşısındakine iyi uykular demeyi ve onunla vedalaşmayı öğretiyor.
3-Yine bana göre canı odasını toplamak istemiyorsa zorlanmamalı ya da oda anne tarafından toplanmamalı ki nasıl olsa birileri arkamdaki dağınıklığı topluyor izlenimi verilmemeli . Daha sonra canı istediğinde tekrar önerilmeli .
4-Bazı günler aşırı dağınık ve umursamaz olabiliyorlar ısrarcı olunmamalı o odada yokken oda toplanmalı
5-Her şeyin kategoriler halinde ve hep aynı yere konmasına özen gösterilmeli ki çocuk yerlerini öğrensin ve kafası karışmasın

İşte bizim hazırlanmış çevremiz;
Banyo da olmazsa olmaz kitabımız.

Çiçekleri sulamak,dökülenleri temizlemek lazım...Aynalar,montessorinin olmazsa olmazları...Kitaplar
Aslında ön yüzleri görünmeli ama benim yerim yok bu kadar kitabı sergilemeye , durum böyle olunca bebek bey de yan yüzlerinden rahatlıkla bulabiliyor artık istediği kitabı


Taşıtlar...


Yer yatağı,dinlenmek,kitap okumak,boğuşmak ve uyumak için...
Aslında öğle uykusunda kendisi buraya uzanıp uyuyacak istediği zaman ama bebek bey bu iş için henüz hazır değil sadece geceleri yıkanıp da aylasına(bebek beyin uyku arkadaşı) sarılıp meymesini(emzik!) aldığında kıvrılıp uyuyor bu yatakçıkta...
Müzik köşemiz...
Canı müzik dinlemek istemediğinde pause ediveriyor aleti..
Atatürk Köşesi,aktivite masası,hayvanlar sepeti...
Biraz abarttık ama
Alt gözde çiftlik hayvanları
Orta gözde vahşi hayvanlar
Üst gözde de deniz yaratıkları var
(Ama bebek bey HENÜZ rasgele koyuyor sadece balıkları en üste koyuyor)
Sözünü ettiğim top sepeti
Genel görünüş(Çadırı kaldırdık çünkü hem çok yer kaplıyordu hem bebek bey ilgilenmemeye başlamıştı hem de çok plastikti;)


Bunlarda pratik hayat materyallerimizden bazıları
Dikiş
Rulo yapma
Mendil katlamaMontessori evvelinden kalma plastik zeka geliştirici uğraştırıcı bir takım ıvır zıvır
Bebek bey bunları seviyor
Oğlumun takıntısı olan eşleştirme kartlarımızın yuvası

Giysi dolabımızın iç görünüşü...

3 yorum:

suinci dedi ki...

yayınladığınız iyi oldu kopya çekeriz biraz....

Emine dedi ki...

Yer yatağı fikrinize bayıldım Gülcede zaman zaman yatmak istiyor yere uzanıyor yatağına alıncada istemiyor kalkıyor yer yatağında olsa uyuyacak belkide hemen deneyeceğim.Teşekkürler..

füsfüs dedi ki...

ev düzeniniz harika, demiirin odası da ne kadar geniş, çok güzel
yatağını ve rafını çok sevdim ben de